Uniswap (UNI) Nedir, Nasıl Alınır?

Uniswap, bir tür merkezi olmayan değişim veya kısaca yükselişte olan DEX’tir. Uniswap platformu, 2018’den beri Ethereum blok zinciri üzerinde çalışıyor. Global olarak piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para programıdır ve tüm ERC-20 belirteçleri ve çerçeveleri, örneğin MyEtherWallet ve MetaMask gibi cüzdan hizmetleri ile uygulanabilir hale getirir.

Buna ek olarak, Uniswap platformu, özellikle merkezi olmayan finansa (DeFi) yüksek ilgi duyan kişiler olmak üzere kripto varlık meraklıları için bir alan oldu. Platform, DeFi çerçevesinde güncel teknoloji ve çözümler sunuyor.

Uniswap Dolaşım Arzı Ne Kadar?

Dolaşan Tedarik
762.209.326.54 UNI
%76
Maksimum Arz
1.000.000.000
Toplam Arz
1.000.000.000

Uniswap Nedir?

Uniswap, ERC20 belirteçlerinin ticareti için Ethereum blok zincirinde bir programdır. Ticaret ücreti almayı amaçlayan çoğu borsanın aksine, Uniswap kamu refahı için çalışır. Üyelerin herhangi bir platform ücreti ödemeden veya müzakerecilerle uğraşmadan kolayca jeton alışverişi yapmaları için bir araçtır.

Ek olarak, alıcıları ve bayileri maliyetlere karar vermek ve değişimleri yürütmek için eşleştiren çoğu DEX platformunun aksine, Uniswap, benzer bir görevi yapmak için giriş niteliğinde bir sayısal ifade ve ETH ve token tedarikini kullanır. Konsepti daha iyi anlamak için Ethereum sertifika programlarına başvurabilir, kripto para ticaretini öğrenebilir ve ilgili haberlerden haberdar olabilirsiniz.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap’ın diğer DEX platformlarından temel farkı, bir değerlendirme yöntemi olarak Constant Product Market Maker Model’in kullanılmasıdır. Uniswap, gelişmiş ticaretin geleneksel mühendisliğini takip etmez ve bir sipariş defteri olmadan çalışır. Sabit Ürün, Piyasa Yapıcı kullanır. Bu yöntem, AMM veya Otomatik Piyasa Yapıcı olarak bilinen bir prototipin bir varyasyonudur.

AMM, likidite havuzlarını veya bayilerin alım satımlarda değiş tokuş edebileceği rezervleri koruyan akıllı sözleşmelerdir. Bu havuzlar LP (likidite sağlayıcıları) tarafından sübvanse edilmektedir. Havuzda benzer bir değerde iki token ödünç veren bir kişi, likidite sağlayıcısı olmaya hak kazanır. Sonuç olarak, tüccarlar havuza bir miktar vergi öderler. Bu vergi daha sonra havuzdaki paylarına bağlı olarak likidite sağlayıcılarına dağıtılır.

Bu jetonlar iki ERC-20 veya Bir ERC-20 ve bir ETH jetonu olabilir. Bu havuzlar tipik olarak USDC, DAI veya USDT gibi sabit paralardan oluşur, ancak bu bir kural değildir. LP’ler, bu likidite jetonlarını havuza yaptıkları katkı temelinde geri alabilirler. İlgilenen kişiler, bu konuda kapsamlı bilgi için akıllı sözleşme kursu alabilecekleri kripto para birimi eğitimi kurslarına katılabilirler.

Uniswap Özel Yapan Nedir?

Uniswap DEX platformu, önde gelen ve hızla yayılan merkezi olmayan bir kripto borsasıdır. Uniswap her zaman kullanıcı merkezli olmuştur. Platformundaki tüm ticaret süreçlerini sorunsuz bir şekilde yürütmek için hizmetlerini sürekli olarak geliştirir.

Platform, 1 milyar UNI jetonu yaratması ve bu jetonların 150 milyonunu platformunun her üyesine dağıtmasıyla ünlüdür. Uniswap, eski veya mevcut kullanıcılarına bakılmaksızın her platform üyesinin bu dağıtımdan yararlanmasına izin verdi. Raporlar, her üyenin 400 UNI jetonu aldığını söylüyor. O zamanlar her bir UNI’nin fiyatı 1 bin dolar civarındaydı. Uniswap ve PancakeSwap’ı karşılaştırın: PancakeSwap ve Uniswap arasındaki temel fark, ilkinin diğer platformlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük işlem maliyetleri sunan Binance Smart Chain üzerinde çalışmasıdır; Buna karşılık, artan miktarda Ethereum işlemi, bu blok zinciri içindeki çalışması nedeniyle daha yüksek ücretlere yol açacaktır.

Binance TR Hesap Açma adım adım kılavuz

Binance’de UNI Nasıl Satın Alınır?

UNI satın almak için Binance değişim görünümünü kullanarak fiat veya kriptoyu değiştirmeniz gerekir. UNI’yi doğrudan satın almak için banka/kredi kartı kullanamazsınız.

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz:  HX99GRW3
Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Yorum Yaz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,005.15
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,512.01
tether
Tether (USDT) $ 0.999276
bnb
BNB (BNB) $ 584.60
solana
Solana (SOL) $ 131.80
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,511.10
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999124
xrp
XRP (XRP) $ 0.483555
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124195
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.12