Stellar (XLM) Nedir, Nasıl Alınır?

Ocak 2022 itibariyle 10.000’den fazla blok zincir ağı ile, en son ortaya çıkan blok zincir platformları arasında neyin ortak olduğunu hiç merak ettiniz mi? Pekala, bu sorunun cevabı üç yönlüdür: hız, ölçeklenebilirlik ve blockchain arketipine kıyasla daha az işlem maliyeti. Stellar Lumens (XLM) yeni ortaya çıkan blok zincirlerinden biri olduğu için geride kalmıyor.  Ama ondan önce Stellar (XLM) nedir? Açıklama kafa karıştırıcı olabilir ama basitleştirelim ve anlamaya çalışacağız!

Stellar Dolaşım Arzı Ne Kadar?

Dolaşımdaki Arz
25.66B XLM
%51
Maksimum Arz
50.001.806.812
Toplam Arz
50.001.787.543

Stellar (XLM) Nedir?

İnsanlar Stellar (XLM) tek bir terim sanırken, aslında iki ayrı terimdir.

  • Stellar, dijital para biriminin yerel olarak veya sınır ötesi itibari paraya aktarılmasında kullanılan merkezi olmayan, açık kaynaklı bir ödeme teknolojisidir.
  • Lumens (XLM) ise Stellar’ın yerel para birimidir.

Stellar, Ripple ile pek çok benzerliği paylaşıyor ve bunun arkasında iyi bir sebep var. Ripple’ın da kurucu ortağı olan Jed McCaleb tarafından kuruldu. Ripple’a benzer şekilde Stellar, sınır ötesi transferler için gereken maliyeti ve zamanı en aza indirerek finansal kurumlar arasındaki boşluğu kapatmayı hedefliyor. Stellar (XLM) ne olduğunu kısaca öğrendiğimize göre, Stellar’ın nasıl çalıştığına kısaca bir göz atalım.

Stellar Nasıl Çalışır?

Stellar, Stellar Geliştirme Vakfı tarafından korunur. Hem Proof-of-Work (PoW) hem de Proof-of-Stake’ten (PoS) farklı olan türünün tek örneği Stellar Konsensüs Protokolü üzerinde çalışı . Bu ağda, anlaşmalarını senkronize etmek için çekirdek dilimlerinde çalışan işlemleri doğrulamak için Düğümler kullanılır. Diğer blok zincirlerinin aksine, Lumens, Stellar’ın yerel belirteci çıkarılmaz veya ödüllendirilmez. Stellar’ın mutabakat protokolü, işlemleri onaylamak için kısmen madenci ağını kullanır. Alternatif olarak, daha hızlı işlem işleme için Birleşik Bizans Anlaşması (FBA) algoritmasını kullanır. Ve çekirdek dilimleri sayesinde, işlemler daha hızlı onaylanır ve doğrulanır.

Doğrulama süreci şu şekilde işliyor. İlk olarak, ağdaki her düğüm farklı bir “güvenilir” düğüm seti seçer. Ancak kümedeki tüm düğümler işlemi onayladıktan sonra işlem onaylanmış sayılır. Bu nedenle Stellar çok hızlıdır ve saniyede 1.000 adede kadar işlem gerçekleştirebilir.

Yüzeyde, Stellar herhangi bir merkezi olmayan ödeme teknolojisi gibi görünebilir, ancak benzersiz protokolü nedeniyle, dağıtılmış defter tüm düğümler arasında her iki ila beş saniyede bir güncellenir. Bu, onun öne çıkan ayırt edici faktörlerinden biridir.  Stellar piyasaya sürüldüğünde, başlangıçta yıllık yüzde bir enflasyon oranıyla 100 milyar XLM basıldı. Ancak 2019’da enflasyon mekanizması ve XLM’lerin toplam arzı, bir yönetim oylamasının yardımıyla azaltıldı.

Binance TR Hesap Açma adım adım kılavuz

Stellar Nasıl Satın Alınır?

Stellar token ilk kez satın almak istiyorsanız, izlemeniz gereken birkaç adım vardır. İşte buradalar:

Adım 1: Çevrimiçi bir hesap açın.

Bu altcoine yatırım yapmak için bu tokenı destekleyen bir kripto para borsasında hesap açmalısınız. Bu borsa sizin adınıza coin alıp satmaktan sorumludur. Bir kripto komisyoncusu seçmeden önce, iki tür komisyoncu olduğunu bilmelisiniz. Bazıları yalnızca kripto para birimleri sunar ve ardından bazıları kripto para birimleri ile birlikte başka varlıklar da sunar. Kripto pazarlarında uzmanlaşmış kripto brokerleri, çok çeşitli madeni paralar ve jetonlar sunar. XLM satın almak istiyorsanız Binance en iyi platformlardan bir tanesidir.

Adım 2: Bir cüzdan satın alın.

Bir kripto komisyoncusu seçip onda bir çevrimiçi hesap açtıktan sonra, madeni paralarınızı uzun süre saklamak istiyorsanız bir soğuk hava deposu cüzdanı satın almalısınız. Soğuk hava depoları en güvenli seçeneklerden biridir çünkü özel anahtarınıza İnternet dokunmaz.

Adım 3: Satın Alma İşleminizi Yapın.

Bir hesap açtıktan ve cüzdanınızı ayarladıktan sonra, satın alma zamanı. Kripto borsa hesabınıza yeterli parayı ekleyin ve satın alma işlemini gerçekleştirin.

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz:  HX99GRW3
Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Yorum Yaz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,153.19
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,521.37
tether
Tether (USDT) $ 0.999576
bnb
BNB (BNB) $ 586.30
solana
Solana (SOL) $ 133.37
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 3,520.53
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
xrp
XRP (XRP) $ 0.486246
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.12432
the-open-network
Toncoin (TON) $ 7.13